KPI to skrót od słów Key Performance Indicators, oznaczających kluczowe wskaźniki efektywności. KPI wykorzystuje się, by określić, jak bardzo zbliżyliśmy się lub oddaliliśmy od realizacji założonych celów. Cele te same w sobie będą różnić się nie tylko przez wzgląd na odmienności działań w zależności od wybranej branży, ale także od wielkości firmy i jej indywidualnej kultury organizacyjnej. Jednak, co warto szczególnie zapamiętać, nie istnieje jeden, uniwersalny zestaw kluczowych wskaźników efektywności, który będzie pasował do każdej firmy, a także – który będzie pasował do niej zawsze.
Kluczowe wskaźniki efektywności są wskaźnikami ilościowymi i jakościowymi, za pomocą których z łatwością możemy odczytać, na jakim poziomie zrealizowaliśmy założone cele. Cele te jednak zmieniają się razem z samą firmą, jej rozwojem i zwiększaniem ilości pracowników lub klientów czy zamówień produkcyjnych. Każde transformacje wiążą się z pewną dozą chaosu – który nie jest mile widziany w żadnym przedsiębiorstwie. W zapanowaniu nad tym chaosem pomogą kluczowe wskaźniki efektywności KPI.
Kluczowe wskaźniki efektywności nie tylko umożliwiają analizę realizacji celów, ale i jasną komunikację. Wskazują, do czego dąży firma i jakie zadania konkretny pracownik musi wykonać. Dobrze dobrane KPI zatem pomogą ustalić klarowną strategie działania dla wszystkich pracowników. Jednak, by mogło się to stać, wskaźniki efektywności muszą spełniać konkretne wymagania:
Kluczowe miary w rekrutacji pokazują nam koszt zatrudnienia, skuteczność narzędzi rekrutacyjnych oraz serwisów ogłoszeniowych i naszych rekruterów, diagnozują satysfakcję z procesu rekrutacyjnego z punktu widzenia kandydata, liczą efektywność wewnętrznych i zewnętrznych procesów rekrutacyjnych. Oto klika przykładów; więcej KPI można znaleźć w moim sklepie Kluczowe wskaźniki efektywności | KDR KPI Smart (kdr-kpismart.com)
Bardzo znaczące dla pomiaru kondycji organizacji są wewnętrzne wskaźniki kapitału ludzkiego; są to np: