Autoprezentacja


Wywiad rekrutacyjny

Po wysłaniu niezliczonych CV zaczynasz umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli pilnie poszukujesz pracy, może się okazać, że w ciągu tygodnia będziesz rozmawiać z wieloma firmami. Niezależnie od tego, ile masz doświadczenia w rozmowach rekrutacyjnych, każdy menedżer ds. rekrutacji zasługuje na spotkanie z dobrze przygotowanym kandydatem. Przyjście przygotowanym na rozmowę kwalifikacyjną pokazuje, że poważnie podchodzisz do proponowanej roli. Jednak spotkanie z rekruterem to nie tylko sprawdzian dla Ciebie, ale także dla organizacji, do której aplikujesz. Oprócz poznania Ciebie jako osoby, menedżerowie ds. rekrutacji wykorzystują rozmowy kwalifikacyjne, aby dowiedzieć się więcej o Twoim doświadczeniu i umiejętnościach oraz o tym, czy pasujesz do firmy. To doskonała okazja dla Ciebie, aby zrozumieć kulturę firmy, zaprezentować swoje umiejętności, omówić doświadczenie zawodowe, nawiązać kontakt z rekruterem, ustalić Twoje cele zawodowe i podkreślić wartości, na których Ci zależy oraz jakie możesz zapewnić organizacji.
Proces rozmowy kwalifikacyjnej działa dwukierunkowo. Zmierzasz do celu — rozwoju swojej kariery, a pracodawca — do odpowiedniego zatrudnienia.

Umów się na konsultacje

W jaki sposób odpowiadać na pytania behawioralne?


Metoda STAR

Pytania behawioralne to specjalny zestaw pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, na które trzeba udzielić odpowiedzi opisowej i przytoczyć realną sytuację ze swojego życia zawodowego. To dlatego lepiej się przygotować i przemyśleć, o czym chcemy opowiadać.

Rekruterzy kochają pytania behawioralne, bo dzięki nim zyskują wgląd w prawdziwe reakcje, przekonania i zachowania kandydata. Pytając o zdarzenia z przeszłości, mogą sprawdzić nie tylko, jak ktoś podchodzi do swoich obowiązków, lecz także czy umie pracować w grupie i jak rozwiązuje problemy. Bardzo przydatna w udzielaniu odpowiedzi na tego typu pytania jest metoda STAR — situation (sytuacja), task (zadanie), action (działanie), result (wynik). Uporządkowanie odpowiedzi w kolejności – sytuacja, zadanie, działanie i wynik – pomoże Ci opowiedzieć przekonujące historie o tym, jak poradziłeś sobie z konkretnymi sytuacjami w miejscu pracy. Odpowiedzi STAR dostarczają pracodawcom wskazówek na temat Twojego doświadczenia, wartości, osobowości i tego, jak poradzisz sobie na stanowisku, na które aplikujesz. Odpowiedź na pytania behawioralne bez użycia konkretnego schematu i przygotowania może być trudna, ponieważ wymaga przypomnienia szczegółów swojej historii zawodowej i przedstawiania historii na polecenie. Dzięki tej praktyce możesz opanować metodę STAR, odkryć nowe sposoby opisywania swoich kwalifikacji i przekonać pracodawców, aby postrzegali Ciebie jako cenny nabytek.

Jak korzystać z metody STAR?

Sytuacja – Rozpocznij swoją odpowiedź od opisu konkretnej sytuacji w miejscu pracy, która ma związek z pytaniem osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną. Podaj szczegółowe informacje o tym, kiedy miała miejsce sytuacja i o firmie, dla której wtedy pracowałeś. 

Zadanie – Opisz swoją rolę w tej sytuacji, w tym, czego się od Ciebie oczekiwało oraz wszelkie zadania lub projekty, które musiałeś wykonać. 

Działanie  – Następnie opisz działania, które podjąłeś, aby rozwiązać sytuację, ukończyć zadania lub projekty i wypełnić swoje obowiązki.

Wynik – Na koniec opisz wynik swoich działań. Czy sytuacja została rozwiązana? Jaki był wymierny wpływ na innych członków Twojego zespołu, całą firmę lub klientów? Co wyniosłeś z tego doświadczenia, co pomogło Ci się rozwinąć?

Czego się dowiesz na sesji coachingowej?


Trening na żywo - o czym rozmawiać?

Rozmowa z doradcą kariery przed rozmową kwalifikacyjną zwiększy Twoje szanse na sukces. Pomogę Ci w przygotowaniu się do rozmowy, pokazując, jak najlepiej przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę. Dzięki indywidualnemu podejściu do Twojej sytuacji, skupiamy się na najistotniejszych aspektach Twojej kariery i stanowiska, o które się ubiegasz. Wyjaśnię Ci przebieg procesu rekrutacyjnego, co umożliwi Ci lepsze zrozumienie oczekiwań rekruterów i unikanie typowych błędów. Dowiesz się, jak skutecznie odpowiadać na trudne pytania, w stresujących sytuacjach pozwoli Ci to zachować spokój i pewność siebie. Podpowiem, jak przeprowadzać negocjacje dotyczące wynagrodzenia i warunków zatrudnienia, wypracowując najbardziej korzystne oferty. Konsultacje ze mną to także doskonała okazja do refleksji nad własnymi celami zawodowymi, wartościami i motywacjami, co pozwala na lepsze dopasowanie kariery do Twoich aspiracji. Dzięki symulacjom rozmów kwalifikacyjnych i konkretnym wskazówkom zyskasz pewność siebie niezbędną podczas rzeczywistej rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Otrzymasz również indywidualne porady dotyczące tworzenia listu motywacyjnego, CV oraz profilu na LinkedIn, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. Dzięki profesjonalnemu wsparciu coacha kariery, zyskujesz przewagę nad konkurencją. Zaimponuj pracodawcy i zdobywaj kolejne szczeble swojej kariery!

listJAK SIĘ PRZEDSTAWIĆ?
listJAK ZEBRAĆ WYWIAD O PRACODAWCY?
listJAK USTALIĆ MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU / AWANSU?
listJAK NEGOCJOWAĆ WYNAGRODZENIE?
listJAK POWINIEN WYGLĄDAĆ TWÓJ LIST INTENCYJNY? KIEDY GO PODPISAĆ?
listTWÓJ ZESTAW PYTAŃ - SPERSONALIZOWANY DLA TWOJEGO STANOWISKA

Wskocz na wyższy poziom autoprezentacji


Ważne punkty na pierwszy wywiad

Pierwszy wywiad u pracodawcy jest najważniejszy, bo pierwsze wrażenie powoduje “chęć zakupu”. To emocjonalny bodziec. Kolejne rozmowy, etapy to inni decydenci w procesie.  Twoje drugie i trzecie spotkanie do dla nich Twój “pierwszy wywiad”. Pozostań skoncentrowany na tych samych wartościach, bądź cierpliwy w opisywaniu tych samych doświadczeń. Ważne jest przemawianie pozytywnymi argumentami, wskazywanie na mocne strony. Jednak to transakcja wiązana – zadaj pytania ważne dla Ciebie.

Kilka ważnych dla Ciebie punktów do przemyślenia znajdziesz poniżej:

#1
TWOJE MOCNE STRONY
#2
TWOJE DOŚWIADCZENIA
#3
TWOJA WARTOŚĆ DLA FIRMY
#4
KULTURA ORGANIZACYJNA
#5
MODEL PRACY
#6
PAKIET WYNAGRODZENIA
#7
FINANSOWANIE SZKOLEŃ
#8
PERSPEKTYWY ROZWOJU
back to top