W jaki sposób odpowiadać na pytania behawioralne?
Metoda STAR
Pytania behawioralne to specjalny zestaw pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, na które trzeba udzielić odpowiedzi opisowej i przytoczyć realną sytuację ze swojego życia zawodowego. To dlatego lepiej się przygotować i przemyśleć, o czym chcemy opowiadać.
Rekruterzy kochają pytania behawioralne, bo dzięki nim zyskują wgląd w prawdziwe reakcje, przekonania i zachowania kandydata. Pytając o zdarzenia z przeszłości, mogą sprawdzić nie tylko, jak ktoś podchodzi do swoich obowiązków, lecz także czy umie pracować w grupie i jak rozwiązuje problemy. Bardzo przydatna w udzielaniu odpowiedzi na tego typu pytania jest metoda STAR — situation (sytuacja), task (zadanie), action (działanie), result (wynik). Uporządkowanie odpowiedzi w kolejności – sytuacja, zadanie, działanie i wynik – pomoże Ci opowiedzieć przekonujące historie o tym, jak poradziłeś sobie z konkretnymi sytuacjami w miejscu pracy. Odpowiedzi STAR dostarczają pracodawcom wskazówek na temat Twojego doświadczenia, wartości, osobowości i tego, jak poradzisz sobie na stanowisku, na które aplikujesz. Odpowiedź na pytania behawioralne bez użycia konkretnego schematu i przygotowania może być trudna, ponieważ wymaga przypomnienia szczegółów swojej historii zawodowej i przedstawiania historii na polecenie. Dzięki tej praktyce możesz opanować metodę STAR, odkryć nowe sposoby opisywania swoich kwalifikacji i przekonać pracodawców, aby postrzegali Ciebie jako cenny nabytek.
Jak korzystać z metody STAR?
Sytuacja – Rozpocznij swoją odpowiedź od opisu konkretnej sytuacji w miejscu pracy, która ma związek z pytaniem osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną. Podaj szczegółowe informacje o tym, kiedy miała miejsce sytuacja i o firmie, dla której wtedy pracowałeś.
Zadanie – Opisz swoją rolę w tej sytuacji, w tym, czego się od Ciebie oczekiwało oraz wszelkie zadania lub projekty, które musiałeś wykonać.
Działanie – Następnie opisz działania, które podjąłeś, aby rozwiązać sytuację, ukończyć zadania lub projekty i wypełnić swoje obowiązki.
Wynik – Na koniec opisz wynik swoich działań. Czy sytuacja została rozwiązana? Jaki był wymierny wpływ na innych członków Twojego zespołu, całą firmę lub klientów? Co wyniosłeś z tego doświadczenia, co pomogło Ci się rozwinąć?