Niniejszy temat był poruszany wielokrotnie, jednak wciąż żywy i niedoceniony, dlatego postanowiłam ubrać go w kilka najważniejszych punktów. Zatem pytanie brzmi: jak możesz wykorzystać swoją markę osobistą, aby przyciągnąć i zatrzymać podobnie myślących i specjalistów i innowatorów, którzy będą wspierać Twój proces rekrutacyjny?
Twoja osobista marka obejmuje oferowane przez Ciebie oferty; zestaw wartości, za którymi się opowiadasz; oraz unikalne zasoby, umiejętności i wiedzę, które wnosisz do organizacji. Dobrze opracowany może pomóc Ci uzyskać przewagę konkurencyjną i zwiększyć wartość marki, a nawet może działać jako bardzo cenne narzędzie rekrutacyjne.
Kiedy chcesz stworzyć autentyczny projekt, przyciągniesz osoby, które będą chciały zgromadzić się wokół ciebie i misji Twojej firmy, a Twoi pracownicy będą bardziej zaangażowani, produktywni i lojalni.
Postawa zorientowana na klienta i Twój sposób bycia powinny płynnie współgrać z ogólnym wizerunkiem marki firmy, powinny być tak samo ważne jak skupianie pracowników wokół kultury organizacyjnej firmy.
Jednym z rozwiązań jest aktywne pisanie artykułów i dzielenie się swoimi osobistymi wartościami, przekonaniami, pomysłami i opiniami na rynku. Gdy potencjalni pracownicy są na wczesnym etapie rozważania pracy dla Ciebie, będą szukać w Internecie informacji o Tobie i Twojej firmie, wtedy upewnij się, że jest dużo do przeczytania, zanim przyjdą na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.
Gdy już przyciągniesz ich uwagę, bądź aktywną częścią procesu rozmowy kwalifikacyjnej. Chociaż głównym celem jest poznanie potencjalnych pracowników, możesz również skorzystać z tej okazji, aby podzielić się najważniejszymi wydarzeniami z własnej narracji przywódczej, jak dotarłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj, jakie wyzwania napotkałeś i pokonałeś oraz jaki jest twój styl przywództwa ?
Wiele badań wykazało, że wystarczy kilka sekund, aby ktoś wywarł na Tobie pierwsze i często trwałe wrażenie, więc upewnij się, że mówisz szczerze – lub ryzykujesz, że zostaniesz uznany za nieszczerego przez najlepszych kandydatów. Otwartość na temat Twojej własnej podróży pozwala im lepiej Cię zrozumieć i połączyć się z Tobą, a także tworzy silniejszą motywację do pracy dla Ciebie. W końcu, aby zaufać firmie, kandydaci muszą zaufać Tobie.
Zaledwie 10 – 15 lat temu od dyrektorów generalnych nie wymagano w ogóle bycia widocznym, a tym bardziej utrzymywania obecności w mediach społecznościowych. Dziś ludzie oczekują , że będą aktywnymi internetowymi wcieleniami marek, które reprezentują.
Badania wskazują, iż zaangażowanie społeczne sprawia, że firmy mają o ok 60% większe szanse na przyciągnięcie lepszych pracowników. Lepsi pracownicy tworzą lepszy produkt, przyciągają więcej klientów i uszczęśliwiają inwestorów.
Staraj się nie być zbyt rozproszony w swoich treściach społecznościowych. Zamiast tego wyznacz kilka kluczowych obszarów, o których możesz pisać i którymi się dzielisz — takich jak przywództwo czy przedsiębiorczość. Wybierz dwa lub trzy obszary, które pasują do Twoich pasji i rozpocznij rozmowę na te tematy. Pomoże Ci to bardziej wyróżnić się w tych przestrzeniach.
Wyjdź poza zwykłe słowa, aby włączyć elementy wizualne. Im bardziej wizualna treść, tym więcej innych jest skłonnych do zaangażowania się w nią i zapamiętania jej. Zgodnie z eksperymentem testującym efekt wyższości obrazu, gdy ludzie tylko słyszą informacje, po trzech dniach mogą sobie przypomnieć tylko około 10% z nich. Podczas gdy ludzie mogą przypomnieć sobie 65% tych samych informacji trzy dni później, jeśli połączy się je z odpowiednim obrazem.
Twórz regularne treści, takie jak blogi, spostrzeżenia i ankiety, i miej regularny harmonogram publikowania w mediach społecznościowych. Tworzenie wartości nie oznacza publikowania co tydzień listy wolnych miejsc pracy. Wszystko, co wyraźnie przyniesie Ci dochód, nie jest marką osobistą, to jest sprzedaż. Chcesz urozmaicać swoje treści, wchodzić w interakcje z ludźmi z Twojej branży oraz dzielić się spostrzeżeniami i opiniami w swoich obszarach specjalizacji, aby pokazać, że jesteś rekruterem, którego warto znać.
Oto kilka treści związanych z budowaniem marki osobistej, które zademonstrują Twoją wiedzę.
Jako rekruter, Twój profil LinkedIn jest pierwszą platformą, którą należy udoskonalić, ponieważ jest to miejsce, w którym najczęściej wchodzisz w interakcje z kandydatami i klientami. Czy Twój profil na LinkedIn naprawdę sprzedaje to, co prezentuje Twoja firma? Czy pomoże Ci się wyróżnić i zapamiętać na rynku? Jeśli korzystasz z kont na Linkedin upewnij się, że przekazujesz aktualne treści.